BOYS

(Through meets of May 13)

TEAM STANDINGS

Chardon 183%BD, Harvey 146%BC, Lakeside 123%BC, Riverside 105%BE, Edgewood 82%BD, Jefferson 70%BD, Perry 43%BC, Madison 40, Pymatuning Valley 32%BD, Cardinal 28%BD, NDCL 16%BD, Conneaut 16, Geneva 14%BD, Newbury 14%BD, Berkshire 12%BC.

INDIVIDUAL RESULTS

DISCUS - 1, Chris Crawford, Harvey, 142-10; 2, Brandon Kidd, Jefferson, 137-3; 3, Bryan Considder, Chardon, 136-4; 4, Matt Hallahan, Riverside, 130-9; 5, Eric Byram, Madison, 129-8; 6, Daren Cruea, Geneva, 126-3; 7, Zach Gray, Jefferson, 125-9; 8, (tie) Daniel James, Harvey and Jeff LaDow, Cardinal, 125-1; 10, Zach Kuper, Jefferson, 124-11.

HIGH JUMP - 1, (tie) Anthony Skinner, Perry and Chad Van Gils, Perry, 6-3; 3, Lee Patrick, Pymatuning Valley, 6-2; 4, (tie) Evan Bunch, Jefferson, Landon Herr, Cardinal, Derek Kruse, Cardinal and Josh Wilks, Geneva, 6-0; 8, (tie) Nate Anzelc, Perry, James Christian, Lakeside, Joe Morgan, Riverside, Richard Murnyak, Harvey and Travis Stacy, Berkshire, 5-10.

LONG JUMP - 1, Richard Murnyak, Harvey, 21-4; 2, Mychal Conel, Lakeside, 21-0; 3, Mark Williams, Riverside, 20-8%BD; 4, Matt Kolcum, Chardon, 20-8%BC; 5, Daryl Reed, Harvey, 20-4%BE; 6, Joe Howard, Harvey, 20-3; 7, Matt Jones, Lakeside, 20-2%BE; 8, Josh Brafford, Pymatuning Valley, 19-8%BD; 9, Brandon Hanna, Lakeside, 19-2%BE; 10, Justin Skidmore, Edgewood, 19-2.

POLE VAULT - 1, Joe Morgan, Riverside, 13-0; 2, (tie) Matt Fuhrman, Riverside and Cory Parhamovich, Perry, 12-6; 4, (tie) Phil Hallahan, Riverside, John Meade, Newbury, Richard Murnyak, Harvey and Will Porter, Chardon, 11-6; 8, (tie) Dan Continenza, Chardon, Colton Hutton, Edgewood and Ryan Manary, Harvey, 11-0.

SHOT PUT - 1, Matt Hallahan, Riverside, 49-2; 2, Bryan Considder, Chardon, 48-2%BE; 3, Kevin Hogan, Chardon, 45-3%BE; 4, Brandon Schroeder, Harvey, 43-10; 5, Jeff LaDow, Cardinal, 43-4; 6, Chris Crawford, Harvey, 43-0%BD; 7, Paul Siler, Lakeside, 42-2%BD; 8, Chaz Deering, Harvey, 41-5; 9, Jose Rivera, Lakeside, 41-4; 10, Zach Thompson, Conneaut, 41-3.

3200M RELAY - 1, Chardon, 8:08.6; 2, Harvey, 8:14.8; 3, Edgewood, 8:24.5; 4, Cardinal, 8:38.0; 5, Lakeside, 8:40.0; 6, NDCL, 8:42.0; 7, Madison, 8:43.3; 8, Riverside, 8:45.0; 9, Berkshire, 8:47.0; 10, Perry, 8:49.3.

110M HURDLES - 1, Matt Jones, Lakeside, 14.8; 2, Dan Continenza, Chardon, 15.1; 3, Chris Bowler, Harvey, 15.4; 4, (tie) Bryan Miner, Jefferson and Todd Wheeler, Edgewood, 15.9; 6, Jesse Lopez, Riverside, 16.5; 7, (tie) Tim Dietrich, NDCL and Asa Snider, Edgewood, 16.6; 9, Jake Lundin, Conneaut, 16.7; 10, Will Porter, Chardon, 16.8.

100M DASH - 1, Amos Gildersleeve, Lakeside, 10.9; 2, (tie) Brandon Barret, Pymatuning Valley, Juan Pagan, Lakeside and Alex Williams, Jefferson, 11.1; 5, (tie) Dave Dawson, Madison, Jake Lundin, Conneaut and Trenton Rothschuh, Harvey, 11.4; 8, (tie) Mychal Conel, Lakeside, Isaac Hawkins, Edgewood, Robert Jackson, Harvey and Clifford Jefferson, Harvey, 11.5.

800M RELAY - 1, Lakeside, 1:31.5; 2, Harvey, 1:31.8; 3, Riverside, 1:35.2; 4, Chardon, 1:35.9; 5, Edgewood, 1:36.0; 6, Jefferson, 1:36.8; 7, Madison, 1:38.0; 8, Berkshire, 1:38.5; 9, Pymatuning Valley, 1:38.6; 10, NDCL, 1:40.0.

1600M RUN - 1, Emil Heineking, Chardon, 4:21.7; 2, Harrison Markel, Edgewood, 4:27.0; 3, Josh Mickle, Madison, 4:28.4; 4, Luke Grau, Chardon, 4:30.0; 5, Matt Stratman, Chardon, 4:30.4; 6, Damian Potter, Lakeside, 4:36.0; 7, Travis Isenberg, Edgewood, 4:37.8; 8, Matt Martin, Chardon, 4:38.0; 9, Ron Whiting, Cardinal, 4:40.6; 10, Mike Nelson, Riverside, 4:43.0.

400M RELAY - 1, Lakeside, 43.6; 2, Harvey, 44.6; 3, (tie) Jefferson and Riverside, 45.9; 5, Edgewood, 46.7; 6, Chardon, 46.3; 7, Pymatuning Valley, 47.0; 8, Geneva, 47.1; 9, NDCL, 47.8; 10, Perry, 48.1.

400M DASH - 1, Maurice Warren, Harvey, 49.7; 2, Seth Robertson, Newbury, 50.0; 3, Darren Campbell, Riverside, 51.0; 4, (tie) Jake King, Edgewood and Anthony Waytes, Harvey, 51.4; 6, Amos Gildersleeve, Lakeside, 52.0; 7, Mark Williams, Riverside, 52.5; 8, Sam Raeburn, Berkshire, 52.9; 9, (tie) Chris Harper, Harvey, Brad Petroff, Chardon and Will Porter, Chardon, 53.0.

300M HURDLES - 1, Matt Jones, Lakeside, 39.9; 2, Derek Miller, Perry, 40.3; 3, Jake Lundin, Conneaut, 40.5; 4, Will Porter, Chardon, 40.7; 5, Todd Wheeler, Edgewood, 40.9; 6, Dan Continenza, Chardon, 41.1; 7, Dan Zimmer, Chardon, 41.9; 8, (tie) Bryan Miner, Jefferson and Chris Bowler, Harvey, 42.8; 10, Asa Snider, Edgewood, 42.9.

800M RUN - 1, Emil Heineking, Chardon, 1:58.9; 2, (tie) Jake King, Edgewood and Matt Stratman, Chardon, 1:59.1; 4, (tie) Julian Mangano, Harvey and Steve Paullin, Chardon, 1:59.4; 6, Josh Mickle, Madison, 1:59.8; 7, Darren Campbell, Riverside, 2:00.1; 8, Brian Jones, Riverside, 2:01.0; 9, Harrison Markel, Edgewood, 2:02.0; 10, Mike Nelson, Riverside, 2:02.3.

200M DASH - 1, Amos Gildersleeve, Lakeside, 22.3; 2, Alex Williams, Jefferson, 22.6; 3, Maurice Warren, Harvey, 22.7; 4, (tie) Brandon Barret, Pymatuning Valley and David Long, Jefferson, 23.1; 6, (tie) Juan Pagan, Lakeside and Trenton Rothschuh, Harvey, 23.3; 8, (tie) Clifford Jefferson, Harvey and Jake King, Edgewood, 23.5; 10, Kyle Wright, Edgewood, 23.6.

3200M RUN - 1, Emil Heineking, Chardon, 9:11.0; 2, Luke Grau, Chardon, 9:24.8; 3, Mark Porostosky, Madison, 9:57.7; 4, Matt Stratman, Chardon, 10:01.6; 5, Damian Potter, Lakeside, 10:03.1; 6, Steve Paullin, Chardon, 10:04.9; 7, Matt Martin, Chardon, 10:05.8; 8, Bryan Skursha, NDCL, 10:16.8; 9, Mike Nelson, Riverside, 10:17.0; 10, Landon Hamilton, Pymatuning Valley, 10:20.8.

1600M RELAY - 1, Harvey, 3:28.6; 2, Riverside, 3:30.6; 3, Chardon, 3:31.7; 4, Edgewood, 3:32.1; 5, Jefferson, 3:33.1; 6, Lakeside, 3:33.3; 7, Perry, 3:36.8; 8, Berkshire, 3:39.9; 9, NDCL, 3:46.0; 10, Geneva, 3:50.0.

GIRLS

TEAM STANDINGS

Chardon 196%BD, Riverside 161, Madison 121, Geneva 75, Lakeside 67, Harvey 66%BD, Jefferson 54, Perry 52%BD, Berkshire 39, Conneaut 23, SS. John and Paul 17%BD, Pymatuning Valley 12%BD, Grand Valley 10, NDCL 10, Ledgemont 7%BD, Edgewood 5%BD, Cardinal 1%BD.



INDIVIDUAL RESULTS

DISCUS - 1, Marissa Opper, Chardon, 123-2; 2, Abby Miller, Harvey, 115-7; 3, Sam Wharram, Madison, 111-8; 4, Mo Rice, Jefferson, 110-4; 5, Chelsea Lovell, Madison, 108-7; 6, Rachel Woodworth, Geneva, 105-5; 7, Katlyn Szadkowski, Perry, 103-10; 8, Erica Napier, Geneva, 102-6; 9, Taylor Mullan, Madison, 102-2; 10, Katie O'Connor, Jefferson, 101-10.

HIGH JUMP - 1, Kelcie Hellmer, Jefferson, 5-7%BD; 2, Erin Hollinger, Chardon, 5-4; 3, (tie) Ariel Hedrich, Perry and Stormi Rankin, Ledgemont, 5-2; 5, Sara Lustic, Chardon, 5-1; 6, (tie) Brittany Musa, Madison and Tasha Thorr, Conneaut, 5-0; 8, Colleen Smith, Madison, 4-11; 9, (tie) Sarah Motz, Cardinal and Erica Muniak, Geneva, 4-10.

LONG JUMP - 1, Stephanie Liotta, Chardon, 16-11%BD; 2, Alicia Giannell, Perry, 16-7; 3, Meredith Reinhard, Jefferson, 15-10%BC; 4, Samantha DeLano, Riverside, 15-8; 5, Christie Church, Conneaut, 15-6%BE; 6, Mary Mahoney, SS. John and Paul, 15-5%BD; 7, (tie) Kelcie Hellmer, Jefferson and Jennifer Reynolds, Riverside, 15-5; 9, (tie) Heather Combs, Geneva and Erin Hollinger, Chardon, 15-4.

POLE VAULT - 1, Sabrina Forstein, Madison, 11-2%BE; 2, Sara Olds, Perry, 9-6; 3, Debbie Dismukes, Pymatuning Valley, 9-0; 4, (tie) CorryLee Drozda, Perry and Morgan McKenrick, Riverside, 8-6; 6, (tie) Gigi Gufreda, Perry, Erin Hollinger, Chardon and Brittany Musa, Madison, 8-0; 9, Megan Kiper, Madison, 7-6; 10, Heather Combs, Geneva, 7-3.

SHOT PUT - 1, Sam Wharram, Madison, 38-1; 2, Nikki Genske, Chardon, 34-4%BE; 3, Marissa Opper, Chardon, 34-4%BD; 4, Haley Kapferer, Jefferson, 33-6%BC; 5, (tie) Jill Golitko, Madison and Jamie Kapferer, Jefferson, 32-8; 7, Katlyn Szadkowski, Perry, 32-5%BD; 8, Amber Haldi, Madison, 32-5; 9, Alyssa Dobay, Berkshire, 32-4; 10, Alana Conel, Lakeside, 31-7%BC.

3200M RELAY - 1, Madison, 9:52.6; 2, Chardon, 10:05.2; 3, Lakeside, 10:05.9; 4, Riverside, 10:07.0; 5, Berkshire, 10:16.0; 6, Geneva, 10:17.8; 7, Grand Valley, 10:25.0; 8, Edgewood, 10:56.8; 9, Perry, 11:01.8; 10, Conneaut, 11:17.2.

100M HURDLES - 1, Ashlie Britton, Riverside, 15.2; 2, Lauren Bales, Chardon, 16.2; 3, Christie Church, Conneaut, 16.5; 4, Jamese Spikes, Harvey, 16.8; 5, (tie) Heather Combs, Geneva and Bri Granger, Madison, 17.0; 7, (tie) Becky Nelson, Madison and Nicci Obenour, Geneva, 17.1; 9, (tie) Jackie Smith, Edgewood and Jamilia Spikes, Harvey, 17.3.

100M DASH - 1, Jaclyn White, Riverside, 12.4; 2, (tie) Kelsi Prijatel, Riverside and Rebecca Williamson, Riverside, 12.6; 4, (tie) Breanne Rubbelke, Chardon and Angela Tompkins, Harvey, 12.8; 6, Mary Mahoney, SS. John and Paul, 12.9; 7, Jessica Kenny, Geneva, 13.0; 8, (tie) Erin Shalek, Berkshire and Jamese Spikes, Harvey, 13.1; 10, Kaitlin Gerken, Geneva, 13.2.

800M RELAY - 1, Riverside, 1:48.0; 2, Chardon, 1:48.8; 3, Harvey, 1:51.2; 4, Madison, 1:52.0; 5, Geneva, 1:52.7; 6, Berkshire, 1:53.2; 7, NDCL, 1:54.5; 8, Jefferson, 1:55.2; 9, Pymatuning Valley, 1:56.1; 10, Perry, 1:56.4.

1600M RUN - 1, Kailey Johnson, Lakeside, 5:21.7; 2, Rachel Draper, Chardon, 5:26.5; 3, Madalyn Trout, Riverside, 5:30.0; 4, Jessica Dingman, Berkshire, 5:34.9; 5, Malin Heineking, Chardon, 5:35.5; 6, Moriah Sloan, Lakeside, 5:36.7; 7, Karena Sezawich, Lakeside, 5:36.5; 8, Susie Nelson, Riverside, 5:39.4; 9, Lara Heinz, Geneva, 5:40.5; 10, Tiffany Cubacub, Geneva, 5:42.0.

400M RELAY - 1, Riverside, 50.9; 2, Chardon, 51.8; 3, (tie) Geneva and Harvey, 52.8; 5, NDCL, 53.7; 6, Jefferson, 54.1; 7, Lakeside, 54.4; 8, Berkshire, 55.0; 9, Perry, 55.3; 10, (tie) Conneaut and Pymatuning Valley, 55.4.

400M DASH - 1, Kelsi Prijatel, Riverside, 59.3; 2, Stephanie Liotta, Chardon, 59.6; 3, Jill Dickman, Madison, 1:00.3; 4, Sara Lustic, Chardon, 1:01.1; 5, Emily Nemanic, Madison, 1:01.4; 6, Jamisha Abney, Harvey, 1:01.9; 7, (tie) Mary Mahoney, SS. John and Paul and Erica Muniak, Geneva, 1:02.6; 9, Marissa VanGunten, Madison, 1:02.9; 10, Amy Carrier, Geneva, 1:03.0.

300M HURDLES - 1, Ashlie Britton, Riverside, 46.8; 2, Jamese Spikes, Harvey, 48.0; 3, Kierstin Filla, Chardon, 48.8; 4, Lauren Bales, Chardon, 49.1; 5, Megan Krzynowek, Grand Valley, 49.5; 6, Jamilia Spikes, Harvey, 49.6; 7, Heather Combs, Geneva, 50.4; 8, Leah Stamp, Conneaut, 50.6; 9, (tie) Chelsea Miller, Riverside and Sara Olds, Perry, 51.0.

800M RUN - 1, Kara Reiter, Chardon, 2:24.9; 2, Stephanie Liotta, Chardon, 2:25.4; 3, Tiffany Cubacub, Geneva, 2:26.1; 4, Kailey Johnson, Lakeside, 2:26.6; 5, Kayleigh Bildstein, Madison, 2:26.8; 6, Marissa VanGunten, Madison, 2:27.6; 7, Madalyn Trout, Riverside, 2:28.1; 8, Katie Bayer, Riverside, 2:28.8; 9, Jessica Dingman, Berkshire, 2:34.0; 10, Kaitlin Jepson, Lakeside, 2:34.5.

200M DASH - 1, (tie) Kelsi Prijatel, Riverside and Breanne Rubelke, Chardon, 26.5; 3, (tie) Jill Dickman, Madison and Rebecca Williamson, Riverside, 26.6; 5, Stephanie Liotta, Chardon, 26.7; 6, (tie) Shakaria Hunt, Lakeside, Mary Mahoney, SS. John and Paul and Jaclyn White, Riverside, 27.3; 9, Jessica Kenny, Geneva, 27.6; 10, Kaitlin Gerken, Geneva, 27.8.

3200M RUN - 1, Kailey Johnson, Lakeside, 11:43.8; 2, Susie Nelson, Riverside, 11:52.0; 3, Lara Heinz, Geneva, 11:58.1; 4, Karena Sezawich, Lakeside, 12:05.5; 5, Jessica Dingman, Berkshire, 12:14.8; 6, Malin Heineking, Chardon, 12:10.0; 7, Jessica Daughters, Madison, 12:16.9; 8, Moriah Sloan, Lakeside, 12:21.0; 9, Sam Turner, Pymatuning Valley, 12:29.6; 10, Rachel Draper, Chardon, 12:36.0.

1600M RELAY - 1, Chardon, 4:03.8; 2, (tie) Madison and Riverside, 4:12.0; 4, Geneva, 4:23.7; 5, Berkshire, 4:25.0; 6, Harvey, 4:27.8; 7, Jefferson, 4:29.1; 8, Lakeside, 4:31.2; 9, Perry, 4:33.0; 10, Edgewood, 4:37.9.

Recommended for you