Compiled by KARL PEARSON

BOYS

(Through meets of April 19)

TEAM STANDINGS

Harvey 181%BD, Lakeside 168, Edgewood 141, Jefferson 104%BD, Pymatuning Valley 72%BD, NDCL 58%BD, Madison 46, Perry 39, Cardinal 35, Riverside 31, Geneva 26, Conneaut 19, Newbury 5%BD, SS. John and Paul 4, Grand Valley 3, Ledgemont 2.

INDIVIDUAL RESULTS

DISCUS - 1, Brandon Kidd, Jefferson, 130-6; 2, Daren Cruea, Geneva, 126-3; 3, Chris Crawford, Harvey, 123-6; 4, Randy Tabor, Pymatuning Valley, 122-5; 5, Adam Gildersleeve, Lakeside, 118-6; 6, Daniel James, Harvey, 118-1; 7, Zach Kuper, Jefferson, 115-0; 8, Zach Gray, Jefferson, 114-4; 9, Ben Perry, Madison, 113-4; 10, Bill Smith, Jefferson, 112-0%BD.

HIGH JUMP - 1, Lee Patrick, Pymatuning Valley, 6-2; 2, Anthony Skinner, Perry, 6-1; 3, (tie) Evan Bunch, Jefferson, Landen Herr, Cardinal and Derek Kruse, Cardinal, 6-0; 6, (tie) Nate Anzelc, Perry, Richard Murnyak, Harvey and Chad Van Gils, Perry, 5-10; 9, (tie) James Christian, Lakeside, Eric Monty, Madison and Wes Paramore, Harvey, 5-8.

LONG JUMP - 1, Richard Murnyak, Harvey, 21-4; 2, Mychal Conel, Lakeside, 20-9; 3, Joe Howard, Harvey, 20-3; 4, Matt Jones, Lakeside, 20-2; 5, Brandon Hanna, Lakeside, 18-10%BD; 6, Chad Van Gils, Perry, 18-8; 7, J.J. Wladyka, Jefferson, 18-7%BD; 8, Jess Finlaw, Edgewood, 18-5%BD; 9, Josh Brafford, Pymatuning Valley, 18-3%BE; 10, (tie) James Christian and Alex Sturkie, Lakeside, 18-2.

POLE VAULT - 1, Ryan Manary and Richard Murnyak, Harvey, 11-0; 3, (tie) Colton Hutton, Edgewood, Lee Patrick, Pymatuning Valley and Nick Young, Harvey, 10-6; 6, (tie) Jason Haddox, Cardinal, Kevin Nelson, Edgewood and Chris Sheridan, Cardinal, 9-6; 9, Charles Davis, Perry, 9-0; 10, (tie) Jordyn Dickey and Paul Keep, Edgewood, 8-6.

SHOT PUT - 1, Jeff LaDow, Cardinal, 43-4; 2, Brandon Schroeder, Harvey, 42-2%BD; 3, Chaz Deering, Harvey, 41-5; 4, Drew Stainfield, Jefferson, 40-3; 5, Ed Liggett, NDCL, 40-2%BE; 6, Paul Siler, Lakeside, 40-2; 7, David Berrier, SS. John and Paul, 39-5; 8, Chris Crawford, Harvey, 38-11%BD; 9, Eric Byram, Madison, 38-11; 10, (tie) Steve Chapman, Newbury and Jose Rivera, Lakeside, 38-5.

3200M RELAY - 1, Edgewood, 8:25.0; 2, Harvey, 8:34.0; 3, Lakeside, 8:40.0; 4, NDCL, 8:42.0; 5, Geneva, 9:16.8; 6, Jefferson, 9:25.7; 7, Pymatuning Valley, 9:50.0; 8, Grand Valley, 9:53.0; 9, Cardinal, 9:55.0; 10, Riverside, 9:55.7.

110M HURDLES - 1, Matt Jones, Lakeside, 15.4; 2, Todd Wheeler, Edgewood, 15.9; 3, Chris Bowler, Harvey, 16.0; 4, Tim Dietrich, NDCL, 16.6; 5, Jake Lundin, Conneaut, 16.7; 6, Asa Snider, Edgewood, 17.4; 7, (tie) Derek Miller, Perry and Corey Williams, Jefferson, 17.5; 9, David Kloosterman, Geneva, 17.6; 10, James Bowling, Harvey, 18.1.

100M DASH - 1, (tie) Brandon Barret, Pymatuning Valley and Alex Williams, Jefferson, 11.1; 3, Amos Gildersleeve, Lakeside, 11.3; 4, (tie) Mychal Conel, Lakeside and Isaac Hawkins, Edgewood, 11.5; 6, Alex Sturkie, Lakeside, 11.6; 7, Trenton Rothschuh, Harvey, 11.7; 8, (tie) Josh Brafford, Pymatuning Valley and David Long, Jefferson, 11.8; 10, (tie) Robert Jackson, Harvey and Kyle Wright, Edgewood, 11.9.

800M RELAY - 1, Harvey, 1:34.0; 2, Lakeside, 1:35.0; 3, Edgewood, 1:36.0; 4, Riverside, 1:37.2; 5, Madison, 1:38.0; 6, Jefferson, 1:39.0; 7, NDCL, 1:40.0; 8, Pymatuning Valley, 1:44.0; 9, Geneva, 1:44.2; 10, Ledgemont, 1:45.0.

1600M RUN - 1, Harrison Markel, Edgewood, 4:27.0; 2, Josh Mickle, Madison, 4:34.2; 3, Damian Potter, Lakeside, 4:37.5; 4, Travis Isenberg, Edgewood, 4:37.8; 5, Landon Hamilton, Pymatuning Valley, 4:49.2; 6, Aaron Sharp, Jefferson, 4:53.0; 7, Shane Tagle, Conneaut, 4:54.0; 8, Mark Porostosky, Madison, 4:54.4; 9, Jarrod Paris, Lakeside, 4:56.0; 10, Nate Astrup, Harvey, 4:57.0.

400M RELAY - 1, Harvey, 44.8; 2, Lakeside, 45.0; 3, Jefferson, 47.1; 4, Riverside, 47.4; 5, Edgewood, 47.6; 6, NDCL, 47.8; 7, Geneva, 48.3; 8, Pymatuning Valley, 48.8; 9, Conneaut, 50.3; 10, Ledgemont, 50.4.

400M DASH - 1, Maurice Warren, Harvey, 50.7; 2, Amos Gildersleeve, Lakeside, 52.0; 3, Jake King, Edgewood, 52.3; 4, Anthony Waytes, Harvey, 53.0; 5, Rob Weinfurtner, NDCL, 53.6; 6, Seth Robertson, Newbury, 54.3; 7, Marcus Thomas, Lakeside, 54.4; 8, Justin Skidmore, Edgewood, 55.0; 9, Ben Arthur, Jefferson, 55.2; 10, Mike Foreman, NDCL, 56.8.

300M HURDLES - 1, Matt Jones, Lakeside, 40.8; 2, Todd Wheeler, Edgewood, 40.9; 3, Derek Miller, Perry, 41.8; 4, Jake Lundin, Conneaut, 43.1; 5, Chris Bowler, Harvey, 43.7; 6, (tie) Greg Koenig, NDCL and Asa Snider, Edgewood, 43.8; 8, (tie) Bryan Miner and J.J. Wladyka, Jefferson, 44.4; 10, Tim Dietrich, NDCL, 44.5.

800M RUN - 1, Josh Mickle, Madison, 2:00.6; 2, Harrison Markel, Edgewood, 2:02.0; 3, Julian Mangano, Harvey, 2:04.2; 4, Greg Ackley, Lakeside, 2:04.8; 5, Aaron Sharp, Jefferson, 2:06.5; 6, Damian Potter, Lakeside, 2:07.0; 7, Luigi Gonzalez, Edgewood, 2:08.4; 8, Ryan Manary, Harvey, 2:11.1; 9, Alex Evans, NDCL, 2:11.3; 10, Jake King, Edgewood, 2:12.0.

200M DASH - 1, Alex Williams, Jefferson, 22.6; 2, (tie) Brandon Barret, Pymatuning Valley, Amos Gildersleeve, Lakeside and Maurice Warren, Harvey, 23.1; 5, Trenton Rothschuh, Harvey, 23.4; 6, Jake King, Edgewood, 24.0; 7, (tie) Josh Brafford, Pymatuning Valley and Mychal Conel, Lakeside, 24.2; 9, (tie) David Long, Jefferson and Marcus Thomas, Lakeside, 24.3.

3200M RUN - 1, Mark Porostosky, Madison, 10:07.3; 2, Damian Potter, Lakeside, 10:14.0; 3, Bryan Skursha, NDCL, 10:16.8; 4, Landon Hamilton, Pymatuning Valley, 10:25.7; 5, Jeremy Dunn, Edgewood, 10:26.7; 6, Cody Chabola, Edgewood, 10:35.2; 7, Harrison Markel, Edgewood, 10:36.0; 8, Jeremiah Patterson, Jefferson, 10:40.1; 9, Jay Munjas, Jefferson, 10:51.0; 10, Andrew White, Lakeside, 10:54.0.

1600M RELAY - 1, Riverside, 3:32.2; 2, Edgewood, 3:36.0; 3, Harvey, 3:37.8; 4, Lakeside, 3:38.9; 5, NDCL, 3:46.0; 6, Perry, 3:46.2; 7, Jefferson, 3:47.0; 8, Geneva, 3:57.0; 9, Madison, 4:02.4; 10, Cardinal, 4:09.0.

GIRLS

TEAM STANDINGS

Madison 147%BD, Geneva 1281/3, Lakeside 127, Perry 98%BD, Harvey 97, Jefferson 711/6, Pymatuning Valley 50%BD, Conneaut 46, Grand Valley 38%BD, Edgewood 24, Riverside 24, SS. John and Paul 20%BD, Ledgemont 13%BD, NDCL 12, Cardinal%BD, Newbury%BD.



INDIVIDUAL RESULTS

DISCUS - 1, Abby Miller, Harvey, 112-0; 2, Sam Wharram, Madison, 106-7; 3, Katlyn Szadkowski, Perry, 102-10; 4, Katie O'Connor, Jefferson, 99-11%BD; 5, Mo Rice, Jefferson, 98-9; 6, Rachel Woodworth, Geneva, 96-2; 7, Amber Raines, Perry, 95-10; 8, Apryl Krieg, Grand Valley, 92-7; 9, Holly Burdorff, Ledgemont, 92-1; 10, Mercedes Wade, Conneaut, 91-11.

HIGH JUMP - 1, Kelcie Hellmer, Jefferson, 5-7%BD; 2, Stormi Rankin, Ledgemont, 5-2; 3, (tie) Brittany Musa, Madison and Tasha Thorr, Conneaut, 4-10; 5, Erica Muniak, Geneva, 4-9; 6, (tie) Debbie Dismukes, Pymatuning Valley, Ariel Hedrich, Perry, Katie Heitman, Ledgemont, Liza Kobelt, Geneva, Courtney Yopp, Edgewood and Mallory Zappitelli, Lakeside, 4-8.

LONG JUMP - 1, Alicia Giannell, Perry, 16-4%BD; 2, Kelcie Hellmer, Jefferson, 15-4; 3, Gabby Williams, Conneaut, 15-2%BD; 4, Christie Church, Conneaut, 15-1%BD; 5, Meredith Reinhard, Jefferson, 14-11; 6, Heather Combs, Geneva, 14-7; 7, Alicia Repko, Harvey, 14-6; 8, Jordan Cunha, Edgewood, 14-5; 9, Debbie Dismukes, Pymatuning Valley, 14-3%BD; 10, Mallory Zappitelli, Lakeside, 14-3.

POLE VAULT - 1, Sabrina Forstein, Madison, 10-0; 2, Sara Olds, Perry, 8-6; 3, (tie) Debbie Dismukes, Pymatuning Valley and Corrylee Drozda, Perry, 7-6; 5, Heather Combs, Geneva, 7-3; 6, (tie) Gigi Gufreda, Perry and Britny Weaver, Pymatuning Valley, 7-0; 8, (tie) Amber Raines, Perry and Alicia Repko, Harvey, 6-6; 10, (tie) Victoria Kronauer, Cardinal and Nicole Ray, Newbury, 5-0.

SHOT PUT - 1, Sam Wharram, Madison, 38-0; 2, Haley Kapferer, Jefferson, 33-5%BC; 3, Jamie Kapferer, Jefferson, 32-8; 4, Alana Conel, Lakeside, 31-7%BC; 5, Sarah Neff, Grand Valley, 31-5%BC; 6, Jill Golitko, Madison, 31-4; 7, Christie Andrulus, Perry, 30-11%BC; 8, Katlyn Szadkowski, Perry, 30-10%BE; 9, Amber Haldi, Madison, 30-9; 10, Nubia Adams, Lakeside, 30-7.

3200M RELAY - 1, Lakeside, 10:13.3; 2, Madison, 10:36.0; 3, Grand Valley, 10:44.0; 4, Riverside, 10:44.2; 5, Geneva, 10:53.0; 6, Perry, 11:04.0; 7, Conneaut, 11:21.0; 8, Pymatuning Valley, 11:26.0; 9, Jefferson, 11:39.0; 10, Edgewood, 11:43.0.

100M HURDLES - 1, Jamese Spikes, Harvey, 17.0; 2, (tie) Heather Combs and Nicci Obenour, Geneva, 17.2; 4, Christie Church, Conneaut, 17.3; 5, Brittany Howell, Lakeside, 17.4; 6, 6, Becky Nelson, Madison, 17.5; 7, Bri Granger, Madison, 17.6; 8, (tie) Corrylee Drozda, Maddie Dugan and Amy Police, Perry, 17.8.

100M DASH - 1, Mary Mahoney, SS. John and Paul, 12.9; 2, Jessica Kenny, Geneva, 13.0; 3, Jamese Spikes, Harvey, 13.1; 4, (tie) LeTira Hughes, Harvey, Shakaria Hunt, Lakeside and Angela Tompkins, Harvey, 13.3; 7, U-Hara Lawson, Pymatuning Valley, 13.5; 8, Kari Liggett, NDCL, 13.6; 9, Ashley Green, Lakeside, 13.7; 10, (tie) Kelly Blon, Jefferson, Kaitlin Gerken, Geneva and Shawna Perry, Jefferson, 13.8.

800M RELAY - 1, Riverside, 1:52.4; 2, Harvey, 1:54.3; 3, Madison, 1:55.0; 4, Geneva, 1:56.4; 5, Jefferson, 1:58.0; 6, Perry, 1:59.0; 7, Lakeside, 1:59.4; 8, Edgewood, 2:00.0; 9, Pymatuning Valley, 2:00.7; 10, (tie) Conneaut and Grand Valley, 2:03.0.

1600M RUN - 1, Kailey Johnson, Lakeside, 5:29.0; 2, Moriah Sloan, Lakeside, 5:42.0; 3, Jessica Daughters, Madison, 5:43.8; 4, Kayla Loughry, Madison, 5:44.4; 5, Tiffany Cubacub, Geneva, 5:48.0; 6, Karena Sezawich, Lakeside, 5:50.0; 7, Lara Heinz, Geneva, 5:51.0; 8, Tracee Gruskiewicz, Grand Valley, 5:51.1; 9, Siera Holley, Grand Valley, 6:01.2; 10, Amy Spring, Conneaut, 6:02.0.

400M RELAY - 1, Geneva, 53.2; 2, Harvey, 53.8; 3, Lakeside, 54.5; 4, Riverside, 55.1; 5, Jefferson, 55.3; 6, Madison, 55.6; 7, Pymatuning Valley, 55.8; 8, Edgewood, 56.3; 9, Perry, 56.6.

400M DASH - 1, Amy Carrier, Geneva, 1:03.0; 2, Erica Muniak, Geneva, 1:03.1; 3, Kristen O'Brien, NDCL, 1:04.2; 4, Jamilia Spikes, Harvey, 1:04.7; 5, (tie) Corrylee Drozda, Perry and LaJoya Smith, Pymatuning Valley, 1:04.8; 7, Brittany Smith, Lakeside, 1:05.7; 8, Jamisa Abney, Harvey, 1:06.0; 9, (tie) Sam Bennett, Madison and Mary Mahoney, SS. John and Paul, 1:06.63.

300M HURDLES - 1, Sara Olds, Perry, 51.0; 2, Jamese Spikes, Harvey, 51.5; 3, Leah Stamp, Conneaut, 51.7; 4, Heather Combs, Geneva, 52.0; 5, Megan Krzynowek, Grand Valley, 52.8; 6, Brittany Howell, Lakeside, 52.9; 7, Nicci Obenour, Geneva, 53.1; 8, Ashley DeForest, Edgewood, 53.3; 9, (tie) Nicci Lemponen, Geneva and Meredith Reinhard, Jefferson, 54.0.

800M RUN - 1, (tie) Kayleigh Bildstein and Marissa VanGunten, Madison, 2:36.4; 3, Sadie Britton, Madison, 2:38.3; 4, Kailey Johnson, Lakeside, 2:38.7; 5, Tiffany Cubacub, Geneva, 2:39.0; 6, Kaitlin Jepson, Lakeside, 2:40.5; 7, Amy Spring, Conneaut, 2:41.0; 8, Jennifer Yeats, Harvey, 2:43.0; 9, Siera Holley, Edgewood, 2:43.9; 10, Gigi Gufreda, Perry, 2:44.7.

200M DASH - 1, Jill Dickman, Madison, 27.2; 2, Mary Mahoney, SS. John and Paul, 27.8; 3, Jamilia Spikes, Harvey, 28.1; 4, (tie) Sabrina Forstein, Madison and LeTira Hughes, Harvey, 28.8; 6, (tie) Shawna Perry, Jefferson and LaJoya Smith, Pymatuning Valley, 29.1; 8, (tie) Alicia Giannell, Perry and Crystal Thompson, Edgewood, 29.3; 10, Kari Liggett, NDCL, 29.4.

3200M RUN - 1, Karena Sezawich, Lakeside, 12:18.0; 2, Lara Heinz, Geneva, 12:34.0; 3, Sam Turner, Pymatuning Valley, 12:37.0; 4, Kailey Johnson, Lakeside, 12:39.0; 5, Tracee Gruskiewicz, Grand Valley, 12:50.4; 6, Stephanie Rennick, Conneaut, 13:11.0; 7, Trisha Gruskiewicz, Grand Valley, 13:17.3; 8, Kayla Loughry, Madison, 13:22.4; 9, Stephanie Stark, Perry, 13:23.0; 10, Sara Tackett, Lakeside, 13:30.6.

1600M RELAY - 1, Madison, 4:17.0; 2, Lakeside, 4:32.5; 3, Perry, 4:36.0; 4, Harvey, 4:37.9; 5, Geneva, 4:41.0; 6, Edgewood, 4:42.2; 7, Grand Valley, 4:43.9; 8, Pymatuning Valley, 4:44.0; 9, Jefferson, 4:45.4.

Trending Video

Recommended for you