The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

March 5, 2013

District’s best

Geneva’s Barbo coach of the year in Division II

By DON McCORMACK - donmac@suite224.net
Sports Editor

— The area’s top high school girls and boys basketball players were accorded recognition on the Northeast Lakes All-District squad, which was announced by The Associated Press on Monday night.

However, the top honor on the squad went to a coach, Geneva’s Nancy Barbo, who was named Division II girls coach of the year.

Barbo led Geneva to a second-straight 20-3 finish, an outright Premier Athletic Conference crown and the top seed in the Pymatuning Valley Division II sectional-district tournament, where the Eagles earned a sectional title.

In 17 seasons at the helm, Barbo has a record of 252-123 (.672). Her teams have won a sectional title in six-consecutive seasons and at least a share of a league crown in five of the last six seasons.

Three of Barbo’s players earned recognition in Division II.

Senior Becky Depp (13.0 points per game) is on the first team, while freshman Lindsey Mayle (13.3) is on the second team and Natalie Thomas (10.6) is on the third team.

Jefferson senior LeeAnn Farr (12.3) joins Thomas on the third unit.

Farr’s Falcon teammates Sarah Busch and Jessica Becker, Conneaut’s Lexi Zappitelli and Geneva’s Emily O’Dell earned special-mention recognition.



D-III girls

PV sophomore Kelsea Brown (17.9) earned first-team honors, while Grand Valley sophomore Jessica Vormelker (17.9) is on the second team and Brown’s Laker teammates, junior Geena Gabriel (10.4) and senior Heather Brant (11.7) are on the third team.

Megan Stech of PV and Chris Futty of GV are on the special-mention list.



D-I girls

Riverside senior Alexis Parsons (13.2) is a third-team choice, while teammate Katie Klingman, Abbie Trivisonno and Taylor Bland of Madison and Shelby Smith of Lakeside are special-mention picks



D-III boys

Tim Cross of Pymatuning Valley, who eclipsed the 1,000th-point mark for his career this season, earned the highest honor among area boys, receiving first-team recognition.

The senior averaged 15.2 points per game this season.

Teammates Quintin Ratliff (17.5) is a second-team choice and Austin Nowakowski is a special-mention selection.

Grand Valley junior Jake Vormelker (15.4) is a third-team pick.

 

D-II boys

The Edgewood Warriors placed four players on the squad, with junior Connor McLaughlin (13.8) earning the highest honor, a spot on the second team, where he was joined by Perry senior Cale Burdyshaw (15.0).

Warrior senior Andrew Konczal (13.0) is on the third team and teammates Louie Wisnyai and Dylan McCaleb on special-mention selections, along with Christian Williams of Conneaut.



D-I boys

Madison’s senior duo of Stephen Ortiz (23.5), a 1,000-point scorer, and Brett Monty (17.7) are second- and third-team selections, respectively.

Lakeside’s Emonte Parks and Riverside’s Adam Hockman and Maxx Brubaker are special-mention selections.