The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

Sports

March 5, 2013

District’s best

Geneva’s Barbo coach of the year in Division II

The area’s top high school girls and boys basketball players were accorded recognition on the Northeast Lakes All-District squad, which was announced by The Associated Press on Monday night.

However, the top honor on the squad went to a coach, Geneva’s Nancy Barbo, who was named Division II girls coach of the year.

Barbo led Geneva to a second-straight 20-3 finish, an outright Premier Athletic Conference crown and the top seed in the Pymatuning Valley Division II sectional-district tournament, where the Eagles earned a sectional title.

In 17 seasons at the helm, Barbo has a record of 252-123 (.672). Her teams have won a sectional title in six-consecutive seasons and at least a share of a league crown in five of the last six seasons.

Three of Barbo’s players earned recognition in Division II.

Senior Becky Depp (13.0 points per game) is on the first team, while freshman Lindsey Mayle (13.3) is on the second team and Natalie Thomas (10.6) is on the third team.

Jefferson senior LeeAnn Farr (12.3) joins Thomas on the third unit.

Farr’s Falcon teammates Sarah Busch and Jessica Becker, Conneaut’s Lexi Zappitelli and Geneva’s Emily O’Dell earned special-mention recognition.

D-III girls

PV sophomore Kelsea Brown (17.9) earned first-team honors, while Grand Valley sophomore Jessica Vormelker (17.9) is on the second team and Brown’s Laker teammates, junior Geena Gabriel (10.4) and senior Heather Brant (11.7) are on the third team.

Megan Stech of PV and Chris Futty of GV are on the special-mention list.

D-I girls

Riverside senior Alexis Parsons (13.2) is a third-team choice, while teammate Katie Klingman, Abbie Trivisonno and Taylor Bland of Madison and Shelby Smith of Lakeside are special-mention picks

D-III boys

Tim Cross of Pymatuning Valley, who eclipsed the 1,000th-point mark for his career this season, earned the highest honor among area boys, receiving first-team recognition.

The senior averaged 15.2 points per game this season.

Teammates Quintin Ratliff (17.5) is a second-team choice and Austin Nowakowski is a special-mention selection.

Grand Valley junior Jake Vormelker (15.4) is a third-team pick.

 

D-II boys

The Edgewood Warriors placed four players on the squad, with junior Connor McLaughlin (13.8) earning the highest honor, a spot on the second team, where he was joined by Perry senior Cale Burdyshaw (15.0).

Warrior senior Andrew Konczal (13.0) is on the third team and teammates Louie Wisnyai and Dylan McCaleb on special-mention selections, along with Christian Williams of Conneaut.

D-I boys

Madison’s senior duo of Stephen Ortiz (23.5), a 1,000-point scorer, and Brett Monty (17.7) are second- and third-team selections, respectively.

Lakeside’s Emonte Parks and Riverside’s Adam Hockman and Maxx Brubaker are special-mention selections.

1
Text Only
Sports
  • BB1 Walk on the wild side

    Going into the bottom of the third inning Tuesday, things were looking pretty good for the Madison Blue Streaks at Edgewood.

    April 23, 2014 1 Photo

  • Rick Peck A Rich Kelly column: Rick Peck... his legacy born at CLA

    We all leave a legacy of our persona as we pass from this world to whatever the future holds for us.

    April 23, 2014 2 Photos

  • BB2 Scholastic Statistics:

    BASEBALL
    NON-CONFERENCE
    Edgewood 14, Madison 3
    at Higgins Field, Edgewood

    April 23, 2014 1 Photo

  • Area High School Softball Statistical Leaders:

    INDIVIDUAL BATTING (minimum 15 at-bats)
    PLAYER    SCHOOL    AVG    OB%    SLG%    AB    R    H    2B    3B    HR    RBI    SB
    Brittany Baitt    Riverside    .645    .667    .806    31    11    20    3    1    0    8    0
    Cassidy DiFranco    Riverside    .588    .632    .647    17    7    10    1    0    0    0    0
    Alyssa Chadwick    Conneaut    .563    .630    .625    32    12    18    2    1    0    6    5
    Alyssa Irons    Jefferson    .526    .526    .632    19    5    10    0    1    0    9    2

    April 23, 2014

  • Scholastic Schedule:

    WEDNESDAY, APRIL 23
    Baseball

    Niles McKinley at Lakeside (4:30)
    Bloomfield at Conneaut (4:30)
    Maplewood at Grand Valley (4:30)
    Riverside at Edgewood (4:30)
    PV at Mathews (4:30)
    Orange at Perry (4:30)

    April 23, 2014

  • Tribe Royals crown Wahoos to split first two games

    The concerns about Indians starter Danny Salazar continue to grow.

    April 23, 2014 1 Photo

  • Edgewood SB Warriors whack Struthers

    Edgewood softball coach Steve Cunha’s main focus for the season centers on his team playing well in the All-American conference. In their inaugural season as part of the AAC, the Warriors continued their strong start by defeating visiting Struthers, 8-2, on Monday afternoon.

    April 22, 2014 1 Photo

  • Falcons go the extra Niles

    Jefferson coach Scott Barber knows good things usually happen when you put the ball in play and put pressure on the opposing team’s defense.

    April 22, 2014

  • Emotional rescue

    Three Ashtabula area runners joined 36,000 of their closest friends Monday during the 118th rendition of the Boston Marathon.

    April 22, 2014

  • Spartans stymied

    Ursuline pitcher Makayla Shore freely admitted she didn’t quite have her best stuff against Conneaut on Monday at Skippon Park. Despite that fact, the hurler tossed a no-hitter to beat the Spartans, 10-0.

    April 22, 2014

Sports Week in Review April 14 to 19
Sports Week in Review April 7-12
Spring Sports Practice in Ashtabula County
2014 AP BB Tourney Top 25
2014 AP BB Tourney Scoreboard
2014 AP BB Tourney News
2014 AP BB Tourney Photos
Star Beacon-Ed Batanian Senior Classic
Girls Regional Basketball Action
Week of Champions
Sports Week in Review February 21, 22
Grand Valley at Edgewood Boys Basketball
Sports Week in Review Feb. 3 to 8
Sports Week in Review January 30 to Feb. 1
Sports Week in Review January 13-18
Sports Video Archive
House Ads
AP Video