The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

January 24, 2013

Scholastic Schedule:


Star Beacon

— THURSDAY, JAN. 24

Girls Basketball

n Mathews at Grand Valley

n Jefferson at Lakeview

n Badger at PV

Wrestling

n Edgewood, Lakeside at Jefferson (6)



FRIDAY, JAN. 25

Boys Basketball

n Aurora at Perry

n Grand Valley at Bristol

n Jefferson at Girard

n St. John at Conneaut (7)

n PV at Maplewood

n Lakeside at South

n North at Geneva

n Seneca, Pa. at Edgewood

n Riverside at Chardon

n Madison at University (freshmen tip at 4:30)

Wrestling

n Grand Valley at Hephner Memorial Tournament (at Fitch, 4)

n Geneva, Hawken at PV (6)

n Jefferson at Mentor

n Kenston, Lake Catholic, West Geauga at Madison Super Tri (6)

Swimming

n Hawken at Perry (5:30)



SATURDAY, JAN. 26

Boys Basketball

n Lakeside at Lake Catholic (6:30)

n Conneaut at Saegerstown, Pa. (6)

n Cornerstone Christian at Edgewood (6)

n St. Martin De Porres at St. John (1)

Girls Basketball

n Perry at Kenston (5)

n Jefferson at Howland (1)

n Conneaut at Badger (1)

n Lakeside at Riverside (1)

n Madison at North (6)

n St. Martin De Porres at St. John (1)

Wrestling

n Riverside at Perry (6)

n Jefferson at Mentor (6)

n Grand Valley at Hephner Memorial Tournament (at Fitch, 9)

Swimming

n PAC Meet (at University, 9)



SUNDAY, JAN. 27

n No events scheduled



MONDAY, JAN. 28

Girls Basketball

n Badger at Grand Valley

n PV at LaBrae



TUESDAY, JAN. 29

Boys Basketball

n Orange at Perry

n Maplewood at Grand Valley

n Jefferson at Conneaut

n St. John at Hearts of Jesus (7)

n PV at Mathews

n Mooney at Lakeside

n Geneva at South

n Chardon at Edgewood

n Euclid at Madison (5:30)

Girls Basketball

n St. John at Hearts of Jesus

n Conneaut at Harvey



WEDNESDAY, JAN. 30

Boys Basketball

n Perry at Gilmour Academy

n Geauga Grizzlies at St. John (6:30)

Girls Basketball

n Riverside at Edgewood

n Kirtland at Madison (5:30)

n Geauga Grizzlies at St. John (5)

Wrestling

n State Duals



THURSDAY, JAN. 31

Girls Basketball

n Perry at Geneva

n Grand Valley at Maplewood

n Jefferson at Liberty

n PV at Mathews

Wrestling

n Edgewood at Riverside (6)



FRIDAY, FEB. 1

Boys Basketball

n Perry at Edgewood (WFUN)

n Grand Valley at Mathews

n Lakeview at Jefferson

n St. John at Andrews Tournament

n Badger at PV

n Martin Luther King at Conneaut

n Lakeside at North

n Chardon at Geneva

n Perry at Edgewood

n Madison at Riverside

Girls Basketball

n St. John at Andrews Tournament

Wrestling

n CVC Tournament (at Kenston, 5)

n Grand Valley, Jefferson, PV at EOWL Tournament (at Boardman, 5)

Swimming

n Lakeside at Madison (7)



SATURDAY, FEB. 2

Boys Basketball

n Perry at West Geauga (5)

n St. John at Andrews Tournament

Girls Basketball

n Jefferson at Conneaut (6)

n St. John at Andrews Tournament

n Madison at Lakeside (1)

n South at Geneva (1)

n Riverside at North (1)

Wrestling

n CVC Tournament (at Kenston, 9)

n Grand Valley, Jefferson, PV at EOWL Tournament (at Boardman, 9)

n PAC Tournament (at Madison, 9)

Swimming

n Harvey, Kirtland at Riverside (at Madison YMCA, 2:30)



SUNDAY, FEB. 3

Girls Basketball

n Tournament draws

Wrestling

n Tournament draws



MONDAY, FEB. 4

Boys Basketball

n GRA at St. John (7)

Girls Basketball

n Berkshire at Perry

n Grand Valley at PV

n Edgewood at Chardon



TUESDAY, FEB. 5

Boys Basketball

n Chagrin Falls at Perry

n Grand Valley at Badger

n Girard at PV

n Edgewood at Riverside

n Bedford at Madison (5:30)

Girls Basketball

n Geneva at Jefferson

n Cardinal at St. John

Wrestling

n Jefferson at Conneaut (6)



WEDNESDAY, FEB. 6

Boys Basketball

n Conneaut at Grand Valley

n St. John at Cornerstone Christian (6:30)

Girls Basketball

n Chardon at Perry

n Edgewood at Fairport

n Madison at Bedford (5:30)

Wrestling

n Jefferson at Howland (6)

n State Duals



THURSDAY, FEB. 7

Girls Basketball

n Champion at Jefferson

n Lakeside at PV

Wrestling

n Grand Valley at 87 Rumble (at Cardinal, 6)

n Lakeside at Kirtland (6)

n Geneva at Madison (6)



FRIDAY, FEB. 8

Boys Basketball

n Perry at Harvey

n Southington at Grand Valley

n Liberty at Jefferson (WFUN)

n St. John at LEL Tournament (TBA)

n Bloomfield at PV

n Edgewood at Conneaut

n Riverside at Lakeside

n Geneva at University

n North at Madison

Girls Basketball

n St. John at LEL Tournament (TBA)

Swimming

n Sectionals



SATURDAY, FEB. 9

Boys Basketball

n Geneva at Wickliffe (6:30)

n Riverside at Harvey (6)

n PV at Grand Valley (6)

Girls Basketball

n Orange at Perry (5)

n Campbell Memorial at Jefferson (6)

n Conneaut at Brookfield (1)

n Geneva at Lakeside (1)

n Madison at Chardon (1)

Wrestling

n Lakeside a Orange (9)

n State Duals

Swimming

n Sectionals



SUNDAY, FEB. 10

Boys Basketball

n Tournament draws



MONDAY, FEB. 11

Girls Basketball

n Brookfield at PV

n Edgewood at Lakeview

n Kenston at Riverside



TUESDAY, FEB. 12

Boys Basketball

n Geneva at Perry

n Grand Valley at Newton Falls

n Lake Catholic at Jefferson (WFUN)

n Conneaut at Ledgemont

n Harvey at Lakeside

n Riverside at West Geauga

Girls Basketball

n Madison at Conneaut



WEDNESDAY, FEB. 13

Girls Basketball

n Berkshire at Grand Valley

n Jefferson at Edgewood

n Geneva at Riverside



THURSDAY, FEB. 14

n No events scheduled



FRIDAY, FEB. 15

Boys Basketball

n West Geauga at Perry

n Grand Valley at Bloomfield

n Jefferson at Champion

n PV at Lordstown

n Brookfield at Conneaut

n Madison at Lakeside (WFUN)

n South at Geneva

n Edgewood at Cardinal

n North at Riverside

Wrestling

Sectionals

n Division III at Beachwood (6)

Swimming

n Districts



SATURDAY, FEB. 16

Boys Basketball

n Conneaut at Jefferson (6)

Girls Basketball

n Cleveland Heights at Geneva (1)

Wrestling

Sectionals

n Division III at Beachwood (11 & 6)



SUNDAY, FEB. 17

n No events scheduled



MONDAY, FEB. 18

n No events scheduled



TUESDAY, FEB. 19

Boys Basketball

n Edgewood at Grand Valley

n Madison at Perry

n Jefferson at West Geauga

n PV at Geneva

n Cle. Rhodes at Conneaut

n Lakeside at Brush

n Edgewood at Grand Valley

n Riverside at University



WEDNESDAY, FEB. 20

n No events scheduled



THURSDAY, FEB. 21

n No events scheduled

Girls Basketball



FRIDAY, FEB. 22

Boys Basketball

n Edgewood at Jefferson

n Conneaut at Badger

n Geneva at Lakeside (WFUN)

n Chardon at Madison

n Grand Valley at Brookfield

Wrestling

n Districts



SATURDAY, FEB. 23

Boys Basketball

n Edgewood at North (6)

n Brookfield at PV

Wrestling

n Districts



SUNDAY, FEB. 24

n No events scheduled



MONDAY, FEB. 25

n No events scheduled



TUESDAY, FEB. 26

n No events scheduled



WEDNESDAY, FEB. 27

n No events scheduled



THURSDAY, FEB. 28

Wrestling

n State tournament



FRIDAY, MARCH 1

Wrestling

n State tournament



SATURDAY, MARCH 2

Wrestling

n State tournament