The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

February 28, 2013

Scholastic Schedule:


Star Beacon

— THURSDAY, FEB. 28

Girls Basketball

Division I

District semifinals

at Perry

n (4) Chardon vs. (2) Euclid (7)

Division II

District semifinals

at PV

n (1) Geneva vs. (4) Lakeview (6)

n (2) Chagrin Falls vs. (3) Lake Catholic (7:30)

Division III

District semifinals

at Mineral Ridge

n (3) PV vs. (6) Champion (6)

n (4) Girard vs. (1) United (7:30)

Wrestling

State tournament

n Divisions I, II and III



FRIDAY, MARCH 1

Boys Basketball

Division I

Sectional championships

at Euclid

n (6) Madison vs. (9) South (5:30)

n (11) Lakeside vs. (1) Mentor (7)

Division II

Sectional championships

at Lakeside

n (3) University vs. (4) John Hay (6)

n (2) West Geauga vs. (7) Perry (7:30)

Division III

Sectional championships

at Howland

n (9) Berkshire vs. (2) Brookfield (6)

n (6) PV vs. (3) Ursuline (7:30)

State tournament

Wrestling

n Divisions I, II and III



SATURDAY, MARCH 2

Girls Basketball

Division I

District championship

at Perry

n (6) Madison-(1) Mentor winner vs. (4) Chardon-(2) Euclid winner (1)

Division II

District championship

at PV

n (1) Geneva-(4) Lakeview winner vs. (2) Chagrin Falls-(3) Lake Catholic winner (2)

Division III

District championship

at Mineral Ridge

n (3) PV-(6) Champion winner vs. (4) Girard-(1) United winner (2)

Wrestling

State tournament

n Divisions I, II and III



SUNDAY, MARCH 3

n No events scheduled



MONDAY, MARCH 4

Boys Basketball

Division III

District semifinals

at Howland

n Upper-bracket sectional winners (7)

Wrestling

Star Beacon-Mike Scully

Senior Classic

at Lakeside Gymnasium

n Featuring top seniors in the Star Beacon coverage area (6)





TUESDAY, MARCH 5

Boys Basketball

Division III

District semifinals

at Howland

n Lower-bracket sectional winners (7)



WEDNESDAY, MARCH 6

Boys Basketball

Division I

District semifinals

at Euclid

n Upper-bracket sectional winners (7)



THURSDAY, MARCH 7

Boys Basketball

Division I

District semifinals

at Euclid

n Lower-bracket sectional winners (7)

Division II

District semifinals

at Lakeside

n (1) Lake Catholic vs. (6) Warrensville Heights (6)

n (3) University (4) John Hay winner vs. (2) West Geauga-(7) Perry winner (7:30)



FRIDAY, MARCH 8

n No events scheduled



SATURDAY, MARCH 9

Boys Basketball

Division I

District championship

at Euclid

n Semifinal winners (7)

Division II

District championship

at Lakeside

n Semifinal winners (7:30)

Division III

District championship

at Howland

n Semifinal winners (7)



SUNDAY, MARCH 10

n No events scheduled



MONDAY, MARCH 11

n No events scheduled



TUESDAY, MARCH 12

Basketball

Star Beacon-Ed Batanian

Senior Classic

at Lakeside Gymnasium

n Featuring top senior girls players in the Star Beacon coverage area (6)

n Featuring top senior boys players in the Star Beacon coverage area (15 minutes after conclusion of the girls game)