The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

April 5, 2013

Scholastic Statistics:


Star Beacon

— BASEBALL

NON-CONFERENCE

Edgewood 8, Geneva 7

at Edgewood

Geneva           301 001 2 — 7 10 5

Edgewood           000 203 3 — 8 7 5

n Geneva — Connor DiGiacomo, Vern Thompson (6), Nick Pae (6), Josh Sanchez (7) and Dan Camplese.

n Edgewood — Zak Nunisto, Alex Kisha (5) and Nick Johnson.

n WP — Kisha (1-0). LP — Sanchez (0-1).

n HR — None. 3B — None. 2B — DiGiacomo (G), Camplese (G), David Smalley (G), Louie Wisnyai (E).

n Other — Ryan Nappi (G) 3H, DiGiacomo (G) 2 H at the plate; 5 IP, 6 H, 4 R, 3 ER, 9 K, 4 BB on the mound, Connor McLaughlin (E) 2 H, Devon Maurer (E) 2 H, Johnson (E) 2 RBI, Nunisto (E) 4 IP, 7 H, 4 R, 1 ER, 1 K, 2 BB on the mound, Kisha (E), 3 IP, 4 H, 3 R, 2 ER, 1 K, 1 BB.

n Records — Geneva 0-1 (0-0 in PAC); Edgewood 4-0 .

n Next games — Geneva at Riverside, Monday; Fairport at Edgewood, Saturday (DH, 12).

n Umpires — Dave Park, Pat Beebe.

n JV — None.



Grand Valley 7, Hawken 3

at Hawken

GV           310 120 0— 7 9 2

Hawken           000 100 2 — 3 11 2

n GV — Tim Steed, Heath Martin (7) and Stanley Sirrine.

n Hawken — Mark Murgiano, Sam Weil (5), Mark Dzomba (7) and Weil.

n WP — Steed (1-0). LP — Murgiano (0-1).

n HR — None. 3B — None. 2B — None.

n Other — Steed (GV) 6 IP, 1 R, 2 K, 0 BB on the mound, 3 H, 2 RBI at the plate, Martin (GV) 1 IP, 2 R, 1 K, 1 BB on the mound, Kyle Orgovan 2 H, 2 R, 2 SB, Frankie Chudzik 2 H; Murgiano (H) 4 IP, 5 R, 4 ER, 5 K, 4 BB on the mound, 3 H at the plate, Weil (H) 2 IP, 2 R, 2 ER, 3 K, 4 BB on the mound, 3 H, 2 RBI at the plate, Dzomba (H) 1 IP, 0 R, 3 K on the mound, Mike Pagon (H) 2 H.

n Records — GV 1-1; Hawken 1-2.

n Next games — Lakeside at GV, today.



SOFTBALL

NON-CONFERENCE

Conneaut 10, Ledgemont 0

at Conneaut

Conneaut           115 210 0— 10 8 0

Ledgemont          000 000 0 — 0 8 0

n Conneaut — Lexi Zappitelli and Tori SImek.

n Ledgemont — Caserta and Terry.

n WP — Zappitelli (1-0). LP — Caserta.

n HR — Lexi Zappitelli (C). 3B — Lexi Zappitelli (C), Tayler Kantola (C). 2B — Angie Zappitelli (C).

n Other — Zappitelli (C) 5 IP, 1 H, 0 R, 0 ER, 8 K, 2 BB.

n Records —Conneaut 1-0; Ledgemont 0-1.

n Next games — Lakeside at Conneaut, today (4:30).

n Umpires — Ray French, Scott Baker.



Lakeside 10, Cardinal 6

at Cardinal

Lakeside           003 010 6— 10 14 3

Cardinal            100 010 4 — 6   6  2

n Lakeside — Brianna Leonard and Kristin Keasling.

n Cardinal — Dyrez and Mastascusa.

n WP — Leonard (1-1). LP — Dyrez (0-1).

n HR — None. 3B — Taylor Thome (L), Alayna Hanna (L). 2B — A’dria Mathers (L), Courtney Smith (L), Shelby Smith (L); Jess Koches (C).

n Other — Leonard (L) 7 IP, 6 H, 6 R, 4 ER, 5 K, 2 BB; Dyrez (C) 7 IP, 14 H, 10 R, 5 ER, 7 K, 5 BB.

n Records — Lakeside 1-1; Cardinal 0-1.

n Next games — Lakeside at Conneaut, today (4:30).



Perry 3, Madison 0

at Perry

Madison           000 000 0— 0 5 1

Perry            000 120 X — 3 2 2

n Madison — Nickie Ochoa and Gabby Amato.

n Perry — Emily Westfall and Emily Clark.

n WP — Westfall (1-0). LP — Ochoa (0-1).

n HR — None. 3B — None. 2B — Ochoa (M).

n Other — Ochoa (M) 4 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 3 K, 0 BB on the mound, 3 H at the plate, Alicia Major (M) 3 IP, 1 2 R, 1 ER, 3 K, 2 BB on the mound; Westfall (P) 7 IP, 4 H, 0 R, 7 K, 0 BB.

n Records — Madison 0-1; Perry 1-0.

n Next games — Madison at South, Monday; Perry at West Geauga, Monday.



Riverside 3, West Geauga 2

at Riverside

WG           000 000 2— 2 8 1

Riverside           000 210 X — 3 7 1

n WG — Allie Delooze and Marley Praprost.

n Riverside — Kayla Lynch and Taylor Braddock.

n WP — Lynch (2-0). LP — Delooze (0-1).

n HR — None. 3B — None. 2B — Chesea Havens (R).

n Other — Delooze (WG) 6 IP, 7 H, 3 R, 1 ER, 1 K, 0 BB on the mound, Brianne Sexton (WG) 2 H, Praprost (WG) 2 H; Lynch (R) 7 IP, 8 H, 2 R, 1 ER, 7 K, 0 BB on the mound, Maggie Palumbo (R) 2 H, Havens (R) 2 H.

n Records — WG 0-1; Riverside 3-0.

n Next games — Euclid at Riverside, today.

n JV — Riverside, 8-2. Riverside 3-0.



Brookfield 4, Grand Valley 1

at Brookfield Community Park

GV           010 000 0— 1 4 4

Brookfield            002 011 X — 4 7  1

n GV — Katie Paskey.

n Brookfield — Lyndsey Berecek.

n WP — Berecek (1-0). LP — Paskey (1-1).

n HR — None. 3B — None. 2B — None.

n Other — K. Paskey (GV) 6 IP, 7 H, 4 R, 1 ER, 5 K, 3 BB on the mound, Katie Futty (GV) 2 H; Berecek (B) 7 IP, 4 H, 1 R, 0 ER, 10 K, 1 BB on the mound, Kenyana Ashley (B) 2 H.

n Records — GV 1-1; Brookfield 1-0.

n Next games — GV at Berkshire, Saturday (DH, 10).



TENNIS

PREMIER

Geneva 5, Madison 0

at Geneva

n 1S — Brent McFarland (G) def. Brandon Ortiz (M), 6-0, 6-0.

n 2S — Ford Carlise (G) def. Jacob Schauer (M), 6-0, 6-0.

n 3S — Dakota Craft (G) def. Patrick Barton (M), 6-2, 6-4.

n 1D — Joe Roney-Adam Gruber (G) def. Billy Gibson-Justas McGrath (M), 6-2, 6-0.

n 2D — Louis Murphy-Anthony Barszczewski (G) def. David Fabor-Sean Serra (M), 6-2, 6-1.

n Records — Madison 0-1 (0-1 PAC); Geneva 1-0 (1-0 PAC)

n Next matches — Geneva at North, Tuesday; Madison at McKinley today (4:30).



BOYS TRACK

NON-CONFERENCE

Pymatuning Valley 97, Grand Valley 70,

Lordstown 51, Newbury 17

at Grand Valley

n SHOT PUT — 1, Alex Oscar (GV), 44-08.5; 2, Hunter King (L), 37-07.5; 3, Jerrod Smith (PV), 35-11.

n DISCUS — 1, Hunter King (L), 119-07 ; 2, Alex Oscar (GV), 109; 3, Nate Trhlin (GV), 104.

n HIGH JUMP — 1, Quintin Ratliff (PV), 6-04 ; 2, David Link (PV), 5-04 ; 3, Jake Vormelker (GV), 5-04.

n LONG JUMP — 1, Quintin Ratliff (PV), 21-00.5; 2, Zack Oscar (GV), 17-06.75 ; 3, David Link (PV), 17-04.

n 3200M RELAY — 1,PV, 9:18.00; 2, GV, 9:28.50.

n 110M HURDLES — 1,Nathan Pilarczyk (GV), 16.80; 2, David Link (PV), 18.50; 3, Paul Mercer (PV), 22.20.

n 100M DASH — 1, Quintin Ratliff (PV), 11.10; 2, Jason Hart (GV), 11.60; 3, Darrien Miller (GV), 11.90.

n 800M RELAY — 1, Grand Valley (Darrien Miller, Jason Hart, Jake Vormelker, Nathan Pilarczyk), 1:39.9; 2, Pymatuning Valley, 1:42.80; 3, Newbury, 1:45.40.

n 1600M RUN — 1, Chet Mientkiewicz (PV), 5:14.2; 2, Corry Mientkiewicz (PV), 5:14.50 ; 3, Allan Metz (L), 5:21.4.

n 400M RELAY — 1, Grand Valley (Darrien Miller, Jason Hart, Jake Vormelker, Nathan Pilarczyk), 47.60; 2, Pymatuning Valley, 49.20.

n 400M DASH — 1, John Tarchick (L), 55.00; 2, Vincent Goddard (L), 56.80; 3, Joe Hamilton (N), 57.20.

n 300M HURDLES — 1, Jason Hart (GV), 44.60; 2, David Link (PV), 47.50; 3, Jacob Schneider (N), 49.50.

n 800M RUN — 1, John Tarchick (L), 2:19.9; 2, Jesse James (GV), 2:25.0; 3, Rory Gallatin (PV), 2:25.20.

n 200M DASH — 1, Matt Sivers (PV), 24.10; 2, Nathan Pilarczyk (GV), 24.81; 3, Joe Hamilton (N), 24.88.

n 3200M RUN — 1, Chet Mientkiewics (PV), 11:31.70; 2, Corry Mientkiewicz (PV), 11:42.10; 3, Allan Metz (L), 11.46.60.

n 1600M RELAY — 1,Lordstown 4:01.00; 2, PV, 4:11.00.

n Next meets —GV at Lakeside Icebreaker, Saturday (9).



GIRLS TRACK

PREMIER

Grand Valley, Pymatuning Valley, Lordstown, and Newbury

at Grand Valley

n SHOT PUT — 1 Brady Nye (GV), 29-02.00 ; 2 Syndey Negro (L), 27-06.00 ; 3 Molly Chapman (N), 27-02.50 .

n DISCUS — 1 Molly Chapman (N), 91-02 ; 2 Abby Pfrenger (PV), 79-10 ; 3 Sydney Negro (L), 77-05 .

n HIGH JUMP — 1 Katie MacPherson (N), 10.00 ; 2 Sarah Cash (L), 8.00; 3 Kat Hall (PV), 6.00 .

n LONG JUMP — 1 Geena Gabriel (PV), 16-02.50; 2 Katie MacPherson (N), 14-06.50; 3 Chelsa McArdie (GV), 13-11.50 .

n 3200M RELAY — 1 Lordstown, 11:53.70 ; 2 PV, 12:34.60 .

n 100M HURDLES — 1 Danielle Carrell (L), 17.70 ; 2 Katie MacPherson (N), 18.50 ; 3 Carry Morin (N), 18.90 .

n 100M DASH — 1 Geena Gabriel (PV),13.00; 2 Sara Leamer (L), 13.60; 3 Morgan Lower (PV), 13.80 .

n 800M RELAY — 1 PV, 1:57.40 ; 2 GV, 2:05.70 .

n 1600M RUN — 1 Sarah Cash (L), 6:06.10; 2 Abby Hamilton (PV), 6:14.00; 3 Nicole Iden (N), 6:14.30 .

n 400M RELAY — 1 PV, 54.80; 2 GV, 57.90 .

n 400M DASH — 1 Sara Leamer (L), 1:04.90; 2 Kat Hall (PV), 1:08.50; 3 Lindsey Elliot (PV), 1:09.30 .

n 300M HURDLES — 1 Danielle Carrell (L), 55.70; 2 Melissa Slusher (GV), 58.10; 3 Julia D’Amico (L), 58.50 .

n 800M RUN — 1 Nicole Iden (N), 3:07.60; 2 Allision Crotch (PV), 3:23.10; 3 Chase Vega (L), 3:25.20 .

n 200M DASH — 1 Sara Leamer (L), 28.20; 2 Kelly Preske (GV), 29.00; 3 Morgan Lower (PV), 29.10 .

n 3200M RUN — 1 Sarah Cash (L), 13:28.00 ; 2 Abby Hamilton (PV), 14:02.10; 3 Tylor Whitely (GV), 15:50.40 .

n 1600M RELAY — 1 (PV), 5:02.90; 2 Lordstown, 5:05.20 .

n Next meets — Grand Valley at Lakeside Ice Breaker (9).