The Star Beacon; Ashtabula, Ohio

January 1, 2014

Scholastic Schedule:


Star Beacon

— Thursday ,Jan. 2

Girls Basketball

n Jefferson at Riverside (6)

 

Friday, Jan. 3

Boys Basketball

n Conneaut at John Adams (5)

n North at Geneva (6)

n GV at Badger (6)

n Jefferson at Newton Falls (5:30)

n Lakeside at South (6)

n Madison at University (6)

n PV at Windham (6)

n Riverside at Chardon (6)

n St. John at Mentor Christian (6)

Wrestling

n GV, Madison at Perry (5)

Swimming

n Cuyahoga Heights at Perry (6)

 

Saturday, Jan. 4

Boys Basketball

n Perry at Gilmour (5)

Girls Basketball

n Lakeview at Conneaut (5)

n Edgewood at Cornerstone Christian (6)

n Jefferson at Geneva (1)

n Newbury at GV (1)

n Riverside at Lakeside (1)

n North at Madison (12:30)

Wrestling

n Edgewood at Ripley Tournament   

n Geneva at Shadyside Tournament  

n GV, Madison at Perry (9)

n Riverside at Hudson (10)

Swimming

n Ashtabula County Meet (1, at Spire)   



Sunday, Jan. 5

n No events scheduled

 

Monday, Jan. 6

Boys Basketball

n St. John at Elyria Baptist (6)

Girls Basketball

n Edgewood at Liberty (6)

n GV at Windham (6)

n Maplewood at PV (6)

n St. Joseph Academy at Riverside (6)



Tuesday, Jan. 7

Boys Basketball

n Edgewood at Geneva (6)

n GV at Chalker (6)

n Jefferson at Lakeside (6, WFUN)

n Madison at Euclid (6)

n Chagrin Falls at Perry (6)

n PV at Champion (6)

Girls Basketball

n Bedford at Madison (5)

n Harvey at St. John (6)

 

Wednesday, Jan. 8

Girls Basketball

n Conneaut at Lakeside (6)

n Gilmour Academy at Edgewood (5:30)

n Chardon at Geneva (6)

n Euclid at Madison (5)

n Orange at Perry (6)

 

Thursday, Jan. 9

Girls Basketball

n Jefferson at Champion (5:30)

n PV at Ledgemont

Wrestling

n Fitch, Cardinal, Lakeside at Jefferson (6)

n Mentor at Madison (6)

Swimming

n Edgewood at Bedford (5)

 

Friday, Jan. 10

Boys Basketball

n Conneaut at Brookfield (5:30)

n Gilmour Academy at Edgewood (6)

n Geneva at Chardon (6)

n Andrews at GRA (6)

n Maplewood at GV (6)

n Campbell Memorial at Jefferson (5:30)

n North at Lakeside (6, WFUN)

n Riverside at Madison

n Perry at Harvey (6)

n PV at Mathews (6)

n New Day at St. John (6)

Girls Basketball

n New Day at St. John (5)

Wrestling

n Geneva at Copley

n Riverside at West Geauga (5)

Swimming

n Lake Catholic, Andrews at Madison (6)

n Aurora at Perry (6)

 

Saturday, Jan. 11

Boys Basketball

n Edgewood at Seneca, Pa. (5)

Girls Basketball

n Jefferson at Brookfield (1)

n Geneva at South (1)

n Madison at Lakeside (1)

n Perry at Chagrin Falls (6)

n North at Riverside (1)

Wrestling

n Conneaut at Edgewood (9)

n Perry at GV (10)

Swimming

n Edgewood, PV at Lakeside (1)

n Madison at Chardon (4)

n Perry Invitational (6)

 

Sunday, Jan. 12

n No events scheduled

 

Monday, Jan. 13

Boys Basketball

n Conneaut at North (5)

n Mathews at PV (6)

Girls Basketball

n GV at Maplewood (6)

n Jefferson at Campbell Memorial (5:30)

 

Tuesday, Jan. 14

Boys Basketball

n Erie First Christian Academy at Edgewood (6)

n Geneva at Conneaut (6)

n GRA at Elyria First Baptist (6)

n Ledgemont at GV (6)

n Poland at Jefferson (5:30)

n Lake Catholic at Lakeside (6)

n West Geauga at Perry (6)

n Lordstown at PV

n Riverside at Mayfield (6)

n St. John at Lawrence (6)

Girls Basketball

n St. John at Lawrence (5)

Swimming

n Madison at Bedford (5)



Wednesday, Jan. 15

Girls Basketball

n Conneaut at Geneva (6)

n Madison at West Geauga (6)

n Riverside at Perry (6)

Wrestling

n EOWL at GV (6)

 

Thursday, Jan. 16

Boys Basketball

n St. John at Andrews (6)

Girls Basketball

n GV at Bristol (6)

n Newton Falls at Jefferson (5:30)

n Lakeside at Wickliffe (6)

n PV at Brookfield (6)

n St. John at Andrews (5)

 

Friday, Jan. 17

Boys Basketball

n Conneaut at Edgewood (6, WFUN)

n University at Geneva (6)

n Windham at GV (6)

n Jefferson at Lakeview (5:30)

n Lakeside at Riverside (6)

n Madison at North (6)

n Kenston at Perry (6)

n Maplewood at PV (6)

Wrestling

Conneaut at North  

n Jefferson at Bill Dies Invitational

n Madison at Firestone Tournament (5)

n Perry at Maumee Bay Classic (6)

n Riverside at Alliance (11)

Swimming

n Madison at Perry (6)

 

Saturday, Jan. 18

Boys Basketball

n GRA at Geauga Grizzlies (6)

n Lakeside at Harvey (5)

Girls Basketball

n Edgewood at Conneaut (6)

n Geneva at Lakeside (1)

n Chalker at GV (1)

n Poland at Jefferson (5:30)

n Chardon at Madison (12:30)

n Perry at Aurora (6)

Wrestling

n Conneaut at North

n Edgewood at Tuslaw Invitational

n Geneva at Howland

n Jefferson at Bill Dies Invitational  

n Lakeside at Howland (10)

n Madison at Firestone Tournament (9)

n Perry at Maumee Bay Classic (9)

n Riverside at Alliance (10)

Swimming

n Lakeside Tri

n Edgewood, PV at Jefferson (10)

 

Sunday, Jan. 19

n No events scheduled

 

Monday, Jan. 20

n No events scheduled

 

Tuesday, Jan. 21

Boys Basketball

n Conneaut at Chardon (5:30)

n Newton Falls at Edgewood (6, WFUN)

n Horizon Science Academy at GRA (6)

n Bloomfield at GV (6)

n Fitch at Jefferson (5:30)

n Lakeside at Cardinal (6)

n Perry at Aurora (6)

n Chalker at PV (4:30)

n Riverside at South (6)

n Mentor Christian at St. John (6)

Girls Basketball

n Conneaut at Iroquois, Pa. (6)

n Harvey at Lakeside (6)

n Mentor Christian at St. John (5)

 

Wednesday, Jan. 22

Girls Basketball

n Geneva at Edgewood (6)

n Kenston at Perry (6)

Wrestling

n Madison, Riverside at state duals (7)

n Team regional quarterfinals at Perry (6)

 

Thursday, Jan. 23

Girls Basketball

n Maplewood at GV (6)

n Jefferson at Liberty (5:30)

n Wickliffe at Lakeside (6)

n PV at Mathews (6)

n Warren JFK at St. John (5:30)

Wrestling

n Conneaut at Jefferson (6)

n Madison at West Geauga (6)

Swimming

n Edgewood at Hawken (5)



Friday, Jan. 24

Boys Basketball

n Legdemont at Conneaut (6)

n Edgewood at West Geauga (6)

n Geneva at South (6)

n St. John at GRA (6)

n GV at Mathews (6)

n Girard at Jefferson (5:30)

n Lakeside at Madison (6)

n Perry at Orange (6)

n PV at Badger (6)

n North at Riverside (6)

Wrestling

n Edgewood, Geneva at PV (6)

n GV at Fitch (4)

n Perry at Nordonia Tri (6)

 

Saturday, Jan. 25

Boys Basketball

n Edgewood at Madison (5)

n Youngstown Christian at Conneaut (5:30)

n Wickliffe at Geneva (6)

n St. Martin de Porres at GRA (6)

Girls Basketball

n Conneaut at St. John

n Geneva at Riverside (1)

n Howland at Jefferson (5:30)

n Madison at South (12)

n Perry at West Geauga (5)

Wrestling

n GV at Fitch (9)

n Riverside at Perry (6)

Swimming

n Edgewood, Lakeside, PV at Falcon Invitational (3)

n PAC Meet (9)

n West Geauga at Perry (6)



Sunday, Jan. 26

Girls Basketball

n Lakeside vs. Chardon, at Quicken Loans Arena (12:45)

 

Monday, Jan. 27

Boys Basketball

n Geauga Grizzlies at St. John (6)

Girls Basketball

n Fairport at Edgewood (6)

n Ledgemont at GV (6)

n Lordstown at PV (6)

n Wickliffe at Riverside (6)

n Geauga Grizzlies at St. John (5)

 

Tuesday ,Jan. 28

Boys Basketball

n Jefferson at Conneaut (5:30)

n Edgewood at Lakeview (6)

n GRA at Hearts for Jesus (6)

n Newton Falls at GV (6)

n Chardon at Lakeside (6)

n Madison at Fairport (6)

n Riverside at Perry (6)

n PV at Ledgemont (6)

Girls Basketball

n Madison at Maple Heights (5)

n Riverside at Aurora (6)

 

Wednesday, Jan. 29

Girls Basketball

n Lakeside at Conneaut (6)

n Edgewood at St. John (6)

n West Geauga at Geneva (6)

n Madison at Kirtland (6)

n North at Perry (6)

Wrestling

n Jefferson at Edgewood (6)

 

Thursday ,Jan. 30

Boys Basketball

n GRA at Lawrence (6)

n St. John at Hearts for Jesus (6)

Girls Basketball

n GV at PV (6)

n Jefferson at Girard (5:30)

Wrestling

n Jefferson at Edgewood (6)

n Northwestern, Pa. at Conneaut (6)



Friday, Jan. 31

Boys Basketball

n Martin Luther King at Conneaut (6)

n Lakeside at Geneva (6, WFUN)

n GRA at St. John (6)

n GV at PV (6)

n Liberty at Jefferson (5:30)

n Madison at Chardon (6)

n Perry at Chagrin Falls (6)

n University at Riverside (6)

Wrestling

n GV at Canfield (5)

Swimming

n Edgewood at Hawken (5)



Saturday, Feb. 1

Boys Basketball

n Fairport at Geneva (6)

n Chardon at Perry (6)

Girls Basketball

n Conneaut at Jefferson (5:30)

n Madison at Geneva (1)

n St. John at GV (1)

n Lakeside at North (1)

n Perry at Orange (5)

n Lakeview at PV (1)

n South at Riverside (1)

Wrestling

n PAC Tournament (at Madison)

n GV at Canfield

 

Sunday, Feb. 2

Girls Basketball

n Sectional-district tournament draws

Wrestling

n Sectional tournament draws



Monday, Feb. 3

Boys Basketball

n Fuchs Mizrachi at St. John (6)

Girls Basketball

n GV at Edgewood (6)

n Fuchs Mizrachi at St. John (5)

n Hawken at Perry (6)

 

Tuesday, Feb. 4

Boys Basketball

n Madison at Riverside (6)

n Edgewood at Chardon (6)

n GV at Bristol (6)

n Harvey at Perry (6)

n PV at Bloomfield (6)

 

Wednesday, Feb. 5

Boys Basketball

Saegertown, Pa. at Conneaut (6)

Girls Basketball

n Geneva at Perry (6)

n Cardinal at Lakeside (6)

n Lake Catholic at Madison (5:30)

n Riverside at Kenston (6)

n St. John at Cardinal (6)

Wrestling

n State duals at Madison (7)

 

Thursday, Feb. 6

Boys Basketball

n GRA at New Day Academy (6)

Girls Basketball

n Badger at GV (6)

n Lakeview at Jefferson (5:30)

n Windham at PV (6)

n Fairport at St. John (5:30)

Wrestling

n Riverside at Madison (6)

n GV at Newbury (6)

n Brush, Kirtland at Lakeside (6)

 

Friday,Feb. 7

Boys Basketball

n Brookfield at Conneaut (5:30)

n Geneva at Riverside (6)

n Badger at GV (6)

n Champion at Jefferson (5:30, Jefferson)

n University at Lakeside (6)

n South at Madison (6)

n Perry at West Geauga (6)

n Windham at PV (6)

Wrestling

n Madison at Geneva (5)

 

Saturday, Feb. 8

Boys Basketball

n Jefferson at Chalker (6)

n Riverside at University (6)

Girls Basketball

n Geneva at North (1)

n Strong Vincent at Conneaut (1)

n Edgewood at Jefferson (5:30)

n Lakeside at South (1)

n Ledgemont at Madison (5:30)

n Chagrin Falls at Perry (5)

n Riverside at Chardon (1)

Wrestling

n EOWL Tournament at GV (9)

n Lakeside at Orange (8)



Sunday ,Feb. 9

Noys Basketball

n Sectional-district tournament draws

 

Monday ,Feb. 10

Girls Basketball

n Edgewood at Orange (6)

n GV at Mathews (6)

n PV at Badger (6)

n Riverside at West Geauga

 

Tuesday, Feb. 11

Boys Basketball

n Perry at Geneva (6, WFUN)

n Jefferson at Lake Catholic (6)

n West Geauga at Madison (5:30)

n PV at Girard (6)

 

Wednesday, Feb. 12

Boys Basketball

n GV at Conneaut (6)

Girls Basketball

n Cardinal at Edgewood (6)

n Jefferson at Struthers (5:30)

n Lakeside at Fairport (6)

n Madison at Perry (6)

n Riverside at Kirtland (6)

 

Thursday, Feb. 13

Girls Basketball

n Lordstown at GV (6)

n Bristol at PV (6)

 

Friday, Feb. 14

Boys Basketball

n Edgewood at Conneaut (6)

n Madison at Geneva (6, WFUN)

n GV at Maplewood (6)

n Jefferson at LaBrae (5:30)

n Lakeside at Chardon (6)

n Perry at Kenston (6)

n Mathews at PV (6)

n South at Riverside (6)

Wrestling

n Sectional tournaments

 

Saturday ,Feb. 15

Boys Basketball

n Edgewood at Cornerstone Christian (6)

n Harvey at Riverside (6)

Girls Basketball

n Conneaut at Harvey

n Cornerstone Christian at Edgewood (6)

n Perry at Chardon (1)

Wrestling

n Sectional tournaments



Sunday, Feb. 16

n No events scheduled



Monday ,Feb. 17

n No events scheduled

 

Tuesday, Feb. 18

Boys Basketball

n Badger at Conneaut (6)

n GV at Edgewood (6, WFUN)

n Geneva at PV (6)

n West Geauga at Jefferson (5:30)

n Brush at Lakeside (6)

n Perry at Madison (5:30)



Wednesday, Feb. 19

n No events scheduled

 

Thursday, Feb. 20

n No events scheduled

 

Friday, Feb. 21

Boys Basketball

n Rhodes at Conneaut (6)

n Geneva at North (6)

n Lordstown at GV (6)

n South at Lakeside (6)

n University at Madison (6)

n Bristol at PV (6)

n Chardon at Riverside (6)

Wrestling

n District Tournaments

 

Saturday, Feb. 22

Wrestling

n District Tournaments



THURSday, Feb. 27

Wrestling

n State Tournament



FRIday, Feb. 28

Wrestling

n State Tournament



SATURday, MARCH 1

Wrestling

n State Tournament